Bölgesel Masaj

Tıbbi masaj olarak da bilinen fizik tedavi uygulamalarının temel taşını oluşturan bölgesel masaj tekniklerinde, ağrı veya sorun olan bölgeye odaklanılmaktadır. Özellikle iş dünyası tarafından yoğun bir talep görmekte olan bölgesel masajuygulamalarında omuz, sırt, kol veya bacaklar tek başlarına ele alınmaktadır. Günün stresini almak konusunda da son derece etkili olan baş masajları, uzun toplantılar ve sunumlardan sonra yapılan rahatlatıcı ayak masajı uygulamaları da bölgesel masaj uygulamaları arasında yer almaktadır.
 

Bölgesel Masaj Nasıl Yapılır?

İnsan vücudundaki bütün sinirler, belirli noktalarda birbirlerine bağlanmakta ve kusursuz bir iletişim ağı kurmaktadır. Böylece vücudu oluşturan bütün dokulardan gelen farklı sinyaller sinir sisteminde buluşarak beyne iletilmektedir. Beynin bu doğrultuda tercih ettiği savunma veya rahatlama yöntemleri sonucunda da kas spazmları ve ödemler gibi ağrılı reaksiyonlar veya tam bir rahatlama ile fiziksel olduğu kadar, zihinsel bir rahatlama süreci başlamaktadır. Bölgesel masaj ile kas spazmlarına sebep olan bölgeye uygulanan lokal masaj teknikleri, sinir sistemine mümkün olduğunca hızlı şekilde rahatlama mesajını iletmekte ve vücudun kendisini savunma halinden çıkartarak rahatlaması sağlanmaktadır.
 

Baş Masajı

Vücudumuzun rahatlığında en önemli rolü üstlenen baş bölgesi, masaj uygulamaları arasında özel bir yere sahiptir. Doğru noktalara uygulanacak doğru masaj tekniği sayesinde, zihnimiz doğrudan bir gevşeme haline sokulabilmekte ve sinir sistemine istenilen rahatlama komutu, hızlı bir şekilde gönderilebilmektedir. Ancak bunun da ötesinde, uygulanacak baş masajı, zihinsel olarak rahatlamamızı da sağlamaktadır. Baş masajı içerisinde alın, burun kökü, göz ve göz çevresi, kafatası ve şakaklar gibi noktalarda bası uygulanmakta ve böylece sadece sinir sisteminin değil, sinüslerin de rahatlaması sağlanarak nefes alış verişinizin de rahatlaması sağlanabilmektedir.
 

Boyun Masajı

Kafatasından, ense köküne dek uzanan boynumuz, üzerindeki birçok sinir ve önemli damar ile vücudumuzun masaja en duyarlı bölgeleri arasında yer almaktadır. Ancak boynu bu denli özel kılan temel faktör, üzerinde bulunan atardamar veya cilt yüzeyine yakın sinirler değildir. Gün boyunca başımızı dik tutarak taşımak ve omurgaya destek olmak gibi son derece kritik bir sorumluluğu taşımakta olan boyun kaslarımız, dinlenmeye ve gevşemeye en çok ihtiyaç duyan kas gurubudur. Bu nedenle boyun masajı uygulamaları üst düzey bir rahatlama ve tazelik hissi sunmaktadır. Daha çok oval hareketlerin uygulandığı boyun masajında, boynun iki yanındaki kaslara uygulanan farklı düzeydeki basınç ile kan dolaşımı tetiklenir ve kasların gevşemesi sağlanır.
 

Omuz Masajı

Boyun masajı ile birlikte olmazsa olmaz bir yere sahip olan omuz masajı, başımızın taşınması konusunda boyun kaslarına doğrudan yardım eden en önemli kas gurubudur. Doğru teknik ile uygulandığında bölgesel ağrı ve yorgunluklar konusunda son derece etkilidir. Zaman zaman yatak veya yastık değiştirildiğinde, yolculuk sonrası ağrılarında veya sportif aktivitelere bağlı zorlamalar sonrasında oluşan kas spazmları ve ağrılar için ideal ve doğal bir çözümdür.
 

Sırt Masajı

Sırt bölgesinde yaşanan kasılma ve ağrılar için en ideal çözüm doğru sırt masajı uygulamasıdır.Özellikle yanlış yatak seçimine bağlı ağrılar karşısında yatak değiştirmek veya ortopedik ürünler kullanımı, ağrıların dindirilmesi konusunda yetersiz kalabilmektedir. İşte bu gibi durumlarda en ideal çözüm profesyonel bir masöz tarafından uygulanacak sırt masajı olacaktır. Herhangi bir ilaç kullanılmasına gerek kalmadan, fiziksel ve düşünsel olarak rahatlamanızı sağlayacak sırt masajı uygulamalarında çeşitli yağlar kullanılabilmekle birlikte, hiçbir kaydırıcı ürün kullanılmadan da yapılabilmektedir.
 

Bacak ve Ayak Masajı

Yorucu toplantıların ardından dinlenmek ve rahatlamak için iyi bir ayak masajı gibisi yoktur. Gün boyunca vücudunuzu taşımakla yükümlü ayaklarınız, aynı zamanda bütün sinir uçlarının da buluştuğu bir nokta olması ile bölgesel masaj uygulamalarında önemli bir yere sahiptir. Bacaklarda uygulanacak doğru masaj gevşemenizi ve rahatlamanızı sağlamakla birlikte, bacak kaslarının dinlenmesi vücudun hormon dengesinin düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Ayak masajı uygulaması ise sindirim sistemi ve dolaşım sisteminin düzenlenmesini sağlayarak, bütün vücudunuzu rahatlatmaktadır. Profesyonel bir masör tarafından uygulanacak ayak masajı ile günün bütün yorgunluğunu atabilir, tamamen dinlenmiş ve tazelenmiş şekilde günün kalanı için enerjinizi tazeleyebilirsiniz.